II Samolotowy Rajd Południowej Wielkopolski Doliną Baryczy.

W sobotę 11 października na lotnisku w Michałkowie (EPOM - obok Ostrowa Wielkopolskiego) odbył się "II Samolotowy Rajd Południowej Wielkopolski Doliną Baryczy" zorganizowany przez Stowarzyszenie Lotnisko Bliżej Miasta oraz Pyrlandia Boogie.


Na pasie startowym rajdu stanęło 8 ekip. To o dwie więcej niż w ubiegłym roku. Jak powiedział komandor rajdu Zdzisław Kuśmierek świadczy to o coraz większej popularności lotnictwa w południowej wielkopolsce. Powyżej przedstawiamy zdjęcia maszyn poszczególnych zespołów, które wzięły udział w rajdzie.


Odprawa, a zarazem początek rajdu rozpoczęła się o godzinie 10.00 rano. Podczas odprawy w miłej atmosferze, przy akompaniamencie kawy i ciasteczek komandor rajdu omówił zasady konkurencji.


Rajd polegał na obleceniu wyznaczonej trasy i zlokalizowaniu podczas lotu 18 punktów kontrolnych – obiektów przedstawionych w albumie z fotografiami, który przed rajdem otrzymała każda ekipa.


Uczestnicy otrzymali także mapy, na których należało zaznaczyć zlokalizowane obiekty. Za każdy zlokalizowany obiekt przyznawano punkty. Dodatkowe punkty zdobyć można było za precyzyjne lądowanie, czyli przyziemienie w wyznaczonym obszarze oraz za dyscyplinę czasową. Po burzliwych dyskusjach prędkość przelotowa ustalona została na 150 km/h i 160 km/h - zależnie od modelu samolotu. Stwierdzono zgodnie, że taka prędkość pozwoli na swobodne obserwowanie otoczenia i ułatwi lokalizowanie obiektów. Ekipy startowały z pięciominutowymi przerwami, a pierwsza oderwała się od ziemi w samo południe.


Około godziny 14.00 odbyła się ceremonia wręczenia nagród, podczas której ogłoszono wyniki i wręczone zostały nagrody dla dzieci - laureatów konkursu plastycznego "Rajd lotniczy w oczach dziecka" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową SP1 w Ostrowie Wielkopolskim. Nagrody wręczali: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Grzegorz Graczyk, Prezes Stowarzyszenia "Lotnisko bliżej miasta" Marian Sadowski oraz Wiceprezes Prezes Maciej Stagraczyński.